Tajniki budowy krzesła biurowego – mechanizmy

Krzesło biurowe do domowego biuraKrzesło biurowe dla wielu osób, które go nie użytkuje jest ciągle tym samym modelem, projektem, który był na rynku przez 2-3 dekadami. Obracanie się wokół własnej osi, możliwość poruszania się na kółkach oraz regulowane wysokości siedziska to według wielu osób wszystkie możliwości fotela.
A przecież przez 2-3 ostatnie dekady w każdej dziedzinie życia postęp bardzo przyspieszył. Każdy przedmiot z codziennego otoczenia człowieka jest ciągle udoskonalany.I tu należy odróżnić komercje od faktycznego podnoszenie standardu, wygody i funkcjonalności w kolejnych nowych wersjach dane produktu. O ile fotele obrotowe z racji pewnych ograniczeń projektowych wyczerpały się jako projekt, to krzesła biurowe są cały czas udoskonalane. W przypadku tego przedmiotu faktycznie kolejne pomysłu są przyjazne człowiekowi.
Przede wszystkim rozmowę o krześle należy zacząć od zapoznania się z najważniejszym elementem  – głównym mechanizmem sterującym. Można go porównać do ludzki narządów – serca i umysłu. Umieszczony jest pod siedziskiem, a o jego możliwościach świadczy ilość łapek regulacyjnych – zakończeń. Mówi się o mechanizmach dwu lub trzy łapkowych. Mechanizm główny pełni rolę łącznika siedziska i oparcia z końcowym użytkownikiem krzesła. Sterowanie pozycją oparcia z siedziskiem to główne zadanie. Częstym uzupełnieniem jest mechanizm regulacji głębokości siedziska. Występuje on niezależnie lub jako wersja zintegrowana. Tańsze mechanizmy jakie można wymienić posiadają blokadę w wielu pozycjach, ale brakuje w nich ochrony przed uderzeniem oparcia w plecy użytkownika po zwolnieniu blokady. Jest to funkcja anitshock, a mechanizmy te często ze względu na sposób działania nazywane są zintegrowanymi synchronicznymi. Krzesła biurowe z takimi rozwiązaniami polecane są do domowego użytkowania oraz do biur urzędów, gdzie trudno przeskoczyć pewne ograniczenia budżetowe. Drugi rodzaj mechanizmów sterujących posiada blokadę w skończonej ilości pozycji, który udostępnia funkcję ochrony pleców. Taki rodzaj regulatora nazywany jest od sposobu działania – synchroniczny.
Mechanizmy są elementem, które różnicują modele producenta. W wersjach krzeseł z najwyższej półki stosowane są mechanizmy z opcją samo-ważenia. Jest to automatycznie określenie wagi użytkownika i dostosowanie mechanizmu. We wcześniej wymienionych wersjach nie ma takie funkcji, ustawienie wagi następuje ręcznie poprzez regulację. Jednakże często wiele osób ma problem, by dokładnie zrozumieć ideę tej koncepcji. Mechanizm umożliwia wybór pochylenia oparcia wraz z siedziskiem. Jednakże trudno przewidzieć obciążenie, brak regulacji lub jej niewłaściwego ustawienie spowoduje, że mechanizm będzie działał zbyt sztywno lub zbyt gwałtownie – szarpanie. Niedostosowanie wagi użytkownika, jej niewyregulowanie będzie prowadzić do szybszego zużycia się mechanizmu – nie należy więc tej opcji bagatelizować. Szczególnie jeśli jest się osobą z dużym nadmiarem kilogramów, osobą bardzo wysoką lub wręcz przeciwnie o filigranowej budowie ciała.
W kontekście mechanizmów pojawia się pojęcie oparcia i siedziska. Są to elementy ważne, bo wchodzą w bezpośredni kontakt z ciałem, użytkownika. Znaczenie poza kształtem i wymiarami ma rodzaj pianki stosowany jako wypełnienie – to na czym się siedzi i opiera. Wysoka jakość np. w formie pianki integralnej jest niezbędna, jeśli krzesło ma być intensywnie użytkowanie każdego dnia. Wspomniany wcześniej mechanizm przesuwu siedziska to regulacja głębokości siedzenia. Często w „tańszych” wersjach krzeseł występuje oddzielnie. Jej sterowanie jest „oddzielnym bytem” niezmieniającym oparcia. W ostatnich latach dużą popularność zyskał siatkowy wariant oparcia. Elastyczny, wygody, pełniej i głębiej przekazujący powietrze do ciała użytkownika.
Słowo mechanizm jest często używane w kontekście regulacji lędźwiowej. Jeśli w krześle stosowane jest oparcie w formie membrany, regulator lędźwiowy może być umieszczony za siedziskiem. Takie rozwiązanie jest obecnie najczęściej stosowane. Przy tradycyjnej formie oparcia regulacja lędźwiowa umieszczana jest w oparciu i sterowana pokrętłem lub poprzez pompkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *