Krzesła z regulacja lędźwiową na ratunek

krzesło biurowe timeBóle kręgosłupa to coraz częstsze przypadłości Polskiego społeczeństwa. Dotyczy to szczególnie średniego pokolenia. W mediach i Internecie bardzo rozpropagowane są zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Jednakże zdecydowana większość społeczeństwa ma złe nawyki żywieniowe ( prowadzanie do otyłości ) oraz nie poświęca czasu na aktywność fizyczną. Ruch umożliwia szybkie i skuteczne odstresowanie po ciężkim dniu pracy, z drugiej strony poprzez aktywność buduje się silne mięśnie kręgosłupa.
Paradoksalnie problemy z kręgosłupem posiadają osoby zatrudniane w biurze. Notoryczna pozycja siedząca oraz niedopasowane do ciała krzesło biurowe to warunki do rozwinięcie się poważnych problemów z kręgosłupem. Nic nie dzieje się oczywiście z dnia na dzień. Proces zmian zachodzących w dolnych odcinku kręgosłupa ma wieloletni charakter. Brak dopasowania oparcia lub nie pełna forma przylegania prowadzi do rozpoczęcia procesów przemieszczania się mięśni kręgosłupa. Mimo, że minęło wiele lat od początku gospodarki wolnorynkowej, nadal niektóre firmy tkwią pewnymi decyzjami w tym okresie. Świat biurowy „poszedł” bardzo mocno do przodu, w próbie dogonienie biurowych cywilizacji Zachodnich. I to się udało w dużych i średnich firmach, gdzie wszelkie wzorce organizacji stanowiska pracy mają naukowe uzasadnienie. Kluczowe znaczenie mają rozwiązania ergonomiczne w budowie krzesła biurowego. Ergonomia zapobiega negatywnym zmian w kręgosłupie.
Wiele osób zatrudnionych w biurze pracowało w różnych firmach. Tam gdzie użytkowane były tanie rozwiązania wyposażeniowe tzn. krzesła bez szerokiego zakresu regulacji pracownicy często nieświadomie doświadczyli uszczerbku na zdrowiu. Zmiany zachodziły powoli, ale systematycznie, w końcu kręgosłup pracownika zaczyna wysyłać sygnały bólowe. A te potrafią być bardzo dekoncentrujące, wybijające z rytmu pracy. Obecnie świadomość problemu jest coraz większa i pracodawcy są skłonni wybierać trochę droższe modele ergonomiczne. Ale na bóle pleców to stanowczo za mało. Potrzebne jest rozwiązanie, które pomoże „przywrócić” kręgosłup do prawidłowej pozycji. I oczywiście w krzesłach takie mechanizm funkcjonuje i nazywany jest regulacją lędźwiową. Bowiem jego działanie przeznaczone do dolnego odcinka kręgosłupa.
Regulacja lędźwiowa dawniej pojawiała się w konstrukcji krzesła poprzez pokrętło umieszczone z boku oparcia lub pompkę. Kręcenie lub pompowanie powodowało uwypuklanie się oparcia w dolnej części, tak by spowodować nacisk na kręgosłup. Na tym właśnie polega ten rodzaj regulacji.  Współcześnie regulacja lędźwiowa występuje coraz częściej wraz z oparciem siatkowym. Umieszczana jest za oparciem i wymaga manualnych ustawień. Takie rozwiązanie oparcie siatkowe + regulacja lędźwiowa staje się pewnego rodzaju standard. Jakże duży musi być problem biurowych dolegliwości kręgosłupa, skoro takie rozwiązania wprowadzane są jako standard. Sama wymiana krzesła na model pełno regulowany musi być podparta mechanizm regulacji lędźwiowej, który będzie „wymuszał” powolny proces przywracania mięśni do jego pierwotnych pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *