Odrzucenie ergonomii

Krzesła do firmyWiele osób ciągnie nie zdaje sobie sprawy jak ogromne znaczenie ma odpowiednie dopasowane do ciała krzesło biurowe. Społeczeństwo z pracującego fizycznie zmieniło się w typowo pracujące przy biurku. Zdecydowanie więcej czasu spędza się w pozycji siedzącej. A ta dla ciała ludzkiego jest całkowicie obca. Również w domu po pracy w dobie cywilizacyjnego pędu, człowiek popołudniem lub wieczorem korzysta z komputera. Brakuje czas na zadbanie o własne ciało. Nie chodzi być co weekend biegać maratony, czy tez „katować się” w siłowni. Celem jest takie planowanie tygodnia, by znaleźć czas na wzmocnienie mięśni, a przede wszystkim rozładowania napięcia.
Krzesła do biura dla pracowników muszą posiadać zaawansowaną budowę techniczną. Nie mogą to być pierwsze lepsze fotele, wybrane tylko i wyłącznie dzięki rewelacyjnie niskiej cenie. Ile jeszcze jest biuro w który standard wyposażenia jest daleki od ergonomicznych wzorców. Ciężko oszacować skalę problemu, ale wiele małych firm, zarządzanych w pełni przez właściciela jest całkowicie na bakier z ergonomią. Nie są analizowane różnice w budowie pomiędzy tanim krzeseł z importu, a tym produkowanym w Polsce. Często podobny wygląd i diametralna różnica cenową powoduje pewnego rodzaju szok. Jeszcze bardziej dana osoba utwierdza się, że po co przepłacać. Niestety wszystko przez pewnego rodzaju zamknięcie się i nie analizowanie powodów tak dużej dysproporcji. Nie analizuje się budowy krzesła, jego wytrzymałości oraz różnic składowych.
Decyzja o wyborze tanich krzeseł  jest podejmowana niemal natychmiastowo. Jakakolwiek próba polemizowania, czy dyskusji pracownika z pracodawcą jest niemożliwa i zawsze kończy się tak samo.
Odrzucenie ergonomii to tylko chwilowa satysfakcja właściciela, że udało mu się „złapać” okazję. A tak naprawdę to wpadł w pułapkę zastawiona przez importerów. Tanie krzesło w trybie 8 godzinnego użytkowania wytrzyma zaledwie kilka lat. W perspektywie użytkowania przez wiele lat produkt ergonomiczny będący jednocześnie wytrzymałym będzie nie do zniszczenia. Decydując się na tanie rozwiązania będzie trzeba dokonać zmian parokrotnie. Ale to nie jedynie argumenty za ergonomią. Wiele profesjonalnie zarządzanych firm podejmuje decyzje racjonalne, często bezpośrednio wynikające z badań naukowych. Ergonomia biurowa i jej wpływ na zdrowie pracowników, jakość i wydajność ich pracy oraz wpływ na wyniki firmy – to przedmiot wielu badań naukowych. Oczywiście zostały przeprowadzenie już jakiś czas temu, w Ameryce i Europejskich krajach Zachodnich. Ich wyniki są jednoznaczne. Gdyby każdy pracodawca, zarządzający małą firmą się z nimi zapoznał jego decyzje byłby diametralnie odmienne. Bo w wielu firmach o charakterze korporacyjnym nie wybiera się najtańszych rozwiązań, bo są najtańsze ale tylko w krótkim okresie czasu. W wieloletniej perspektywie wybór np. krzeseł biurowych w standardzie ergonomicznym jest zdecydowanie bardziej opłacalny. Ergonomiczne krzesła to możliwość dopasowania siedziska i oparcia do ciała pracownika. Osiągany w ten sposób komfort fizyczny przekłada się na zwiększenie koncentracji, z czasem znacznie poprawia się jakość i wydajność pracowników. A tym samym przynosi do wymierne zyski dla firmy. Podsumowując odrzucenie ergonomii jest całkowicie nieopłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *