Błędne założenia w procesie zakupowym krzeseł

Krzesło biurowe do użytku biurowegoZakup krzesła biurowego należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach. Do domowego sporadycznego użytkowania można podejmować decyzje na podstawie designu i ceny. Jeśli planuje się zakupić krzesło do domowego biura – do niemal codzienne chociażby wieczornej pracy wybór powinien być według zupełnie innego klucza. Podobnie dotyczy to zakupu tego przedmiot do intensywnego użytkowania biurowego.
Wielu osób nieznających branży, na których spada odpowiedzialność za zakup dużej ilości krzeseł popełnia często błędy. Ich skutki odczuwane są przez pracowników danego biura, ale i także przez firmę, której wyposażenie stanowią. Zawsze warto uczyć się na błędach innych ( nie na swoich ) oraz warto podglądać pewne rozwiązania w firmach o dużo większym potencjalne, możliwościach. Każda decyzja podejmowana w firmie jest ważna, a ta o zakupie krzeseł jest niemal kluczowa. Jak pokazały badania naukowe w Europie Zachodniej oraz Ameryce dopasowanie krzesła obrotowego do ciała pracownika pozytywnie oddziałuje na jego wyniki pracy i jej jakość. Krzesła bez systemu regulacji, wpływają destrukcyjnie.
Jakie wiedz błędów uniknąć w procesie zakupowym. Przede wszystkim dwa główne wymagania wobec kupowanego wyposażenia – wytrzymałość i ergonomia. Dodając do tych dwóch wymogów design otrzymuje się przepis na nowoczesne krzesło biurowe na dwudziesty pierwszy wiek. Ergonomia i wytrzymałość to cechy krzesła, które w pewien sposób z siebie wynikają. Jeśli krzesło posiada certyfikat wytrzymałości do 150 kg oznacza to odpowiednie mechanizmy w budowie. Mechanizmy np. synchroniczny w połączeniu z przesuwem siedziska to gwarant regulacyjnego charakteru tego przedmiotu. Możliwość dopasowania oparcia i siedziska krzesła do ciała człowieka, niezależnie od jego budowy ciała i preferencji to definicja ergonomiczności krzesła.
Wracając do tytułowych błędów. Błędem jest decyzja o zakupie krzesła bez systemu regulacji, a co za tym idzie bez wytrzymałości i ergonomiczności. Taka decyzji w kontekście codziennego 8 h intensywnego użytkowania nic nie usprawiedliwi. Albo jest to brak podstawowej wiedzy, albo mimo posiadania odpowiednich informacji ich całkowita ignorancja. Kolejne błędy w procesie zakupowym są mniejszego kalibru, ale również warto ich unikać. Element na który warto zwrócić uwagę jest pianka. Stanowi ono wypełnienie siedziska – środkową warstwę pomiędzy stelażem, a zewnętrzną tkaniną. To właśnie na piance użytkownik siedzi i opiera się. W planowanym wieloletnim użytkowaniu ważna jest zatem jej jakość- grubość, gęstość oraz gatunek. Bezpiecznym rozwiązaniem są pianki integralne – wylewane w całości lub podwójnie spieniane. Często wielu producentów właśnie na tych elementów stara się zaoszczędzić – wszystko pod presją klienta, który chce mieć możliwie najniższą cenę.
Kolejna rodzaj błędów wynika ze nietypowych przypadków – zatrudniania w biurze osób o dość nietypowej budowie ciała – bardzo wysokie, bardzo niskie i filigranowe, lub te z dużą otyłością. Krzesła biurowe kupowane hurtowo dla wszystkich to dość korzystna ekonomiczne decyzja. Nie należy jednak zapominać, że dla wymienionych wcześnie grupy użytkowników należy zakupić krzesło biurowe zaprojektowane od początku do końca z myślą o fizyczności człowieka. Oczywiście polscy producenci posiada produkty już gotowe na takie scenariusze. Dla osób bardzo otyłych należy wybrać krzesło w certyfikatem wytrzymałości do 150 kg, poszerzonym siedziskiem, wysokie jakości pianką oraz podłokietnikami regulowanymi do zewnątrz. Osoba wysoka również potrzebuje krzesła wytrzymałego wraz z wyższym podstawowym pułapem siedziska, który będzie pasować do wysokości osoby. Zastosowanie innego typu kolumny gazowej ( dłuższej ) rozwiąże problem. Dla osób filigranowych potrzebna jest krótsza kolumna gazowa i obniżenie pułapu siedziska poniżej standardowej wysokości. Często dla tej grupy osób niezbędny jest mechanizm synchroniczny samo-ważący ( oparcie nie uderza po zwolnieniu blokady ) w połączeniu z płytą przesuwu siedziska.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *