Czy warto kupować tanie krzesła do biura

Krzesło do małego biuraW wielu małych firmach nie ma tytułowego dylematu, do biura wybierane są najtańsze krzesła. Pytanie na ile to jest dobry wybór. Chyba jedynie w wtedy, gdy wszyscy pracownicy biurowy pracują w terenie, a w biurze pracują bardzo sporadycznie – powiedzmy raz na dwa tygodnie. Oczywiście to tylko pewnego rodzaju fantazja. Duża liczba firma ma swoich przedstawicieli handlowych odwiedzających w terenie kontrahentów, ale jednocześnie posiada bardzo dużą liczbą pracowników w biurze.
Tanie fotele do biura nie powinny nigdy trafić. Słowo tanie jest kluczowe, bo poza niską ceną oznacza również najtańsze elementy budowy fotela. A to z kolei oznacza, że prawdopodobnie po kilka latach będzie trzeba zakupić ponownie. Itd. Wybierając krzesło ergonomiczne i wytrzymałe ze średniej półki zapłaci się dwa razy więcej ( lub około 2,5 ), ale taki produkt posłuży 3-4 razy dłużej. Już na starcie analizowania słuszności tanich rozwiązań widać, że w planowaniu długoterminowego funkcjonowania biura tanie rozwiązania jest są w żadnej sposób ekonomiczne. Ale to nie koniec. Niska cena oznacza oszczędność w niemal każdym elemencie : pianka wypełniająca oparcie i siedzisko będzie dość cienka, o niskiej grubości i gęstości. Bardzo szybko w deklarowanym 8 godzinnym dniu pracy 2-3 latach pianka zacznie się zużywać – proces wysiedzenia. Z czasem niemal całkowicie znikną jej właściwości, a pracownik siedząc będzie czuł twardość spodniego drewnianego stelaża siedziska.
Tanie krzesło biurowe zbudowane jest za zwyczaj na tzw. łyżce – łącznik siedziska z oparciem. Taki połączenie to brak możliwość regulacji pochylenia siedziska z oparciem, brak regulacji głębokości siedziska – czyli całkowity brak ergonomiczności. Regulacja wysokości siedziska to coś tak elementarnego, że ma je każde krzesło. Takie rozwiązania powodują, że użytkownik – pracownik biurowy nigdy nie uzyska oczekiwanego komfortu fizycznego przy pracy siedzącej przy komputerze. Takie rozwiązania w profesjonalnych biurach dużych firm są całkowicie nie do przyjęcia. Po pierwsze taka niski standard wyposażenia wpływa negatywnie na zdrowie pracownika. Kilka lat pracy w takim niskim standardzie spowoduje trwały uszczerbek na zdrowia – regularnie nawracające problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa. Poza tym użytkownik tanie krzesła nie jest wstanie w pełni skupić się na intelektualnych zadaniach. Ciągle towarzyszy mu poczucie fizycznego dyskomfortu, który powoduje regularne wysyłanie sygnałów nerwowych do mózgu. Ciężko o dobre samopoczucie, komfort oraz pełne zaangażowanie w obowiązku. Jak pokazały analizy naukowe taki rodzaj wyposażenia każdego dnia przynosi regularne, stałe straty wydajności jednostek pracowniczych. Oczywiście oznacza to straty dla firmy. Przez nadmierną oszczędność w budowie stanowisk pracy, pracodawca sam własną firmę naraża na duże straty.
Tytułowe pytanie jest dość banalne, bardzie powinno dotyczyć użytku domowego, gdzie można przymknąć oko na niski standard krzeseł do sporadycznego użytkowania. Warto przemyśleć i rozpoznać sytuacje we własnej firmy. Wykonać anonimową ankietę wśród pracowników, określającą satysfakcję ze stanu wyposażenia i jego funkcjonalności. Warto również po wybór krzeseł do biura uda się do lokalnych dystrybutorów mebli biurowych. W tych miejscach można przetestować krzesła biurowe ergonomiczne. Zakup krzeseł do biura z lokalnego sklepu meblowego wyposażonego kończy się zazwyczaj wyborem tanich rozwiązań. Najlepiej uczyć się czyiś błędach, a jeśli na swoich to tylko raz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *